Селітра подорожчала у всіх джерелах. Ціни на карбамід також зросли, на черзі – КАС

Наші новини, Огляд ринку мінеральних добрив

Товарна онлайн-біржа Kyiv Mercantile Exchange – КМЕ: підсумки першої половини листопада 2019 року на ринках мінеральних добрив України та світу.

Огляд новин на світовому ринку добрив. Основні події тижня:
  • В Індії пройшов новий тендер на 1,2 млн тонн карбаміду
  • Угоди з карбамідом з Росії та України на Індію дозволили стабілізувати ціни в регіонах Балтики та Чорного моря
  • Селітра подорожчала у всіх джерелах
  • Аміак дуже дешевий, без перспективи зростання ціни

Останній в цьому році тендер із закупівлі карбаміду для Індії відбувся 14 листопада. Як і на останніх тендерах, обсяг закупівель дуже великий – 1,2 млн тонн. Всі вантажі повинні поставити до 19 грудня 2019 р. Проте не всі покупці поспішають виходити на ринки імпорту, тому ціни слабшають.

На Балтиці СДС (Кемерово) продав 50 тис. тонн прилльованого карбаміду трейдеру Dreymoor за ціною 220-225 дол. США / т, FOB.

Прильований карбамід через тендер не зміг продати «Гродно Азот», де нижня ціна була еквівалентною 220 дол. США / т, FOB. Ціна карбаміду на Чорному морі еквівалентна 220-223 дол. США/т, FOB. Трейдери оцінюють товар у 215 дол. США/т, FOB.

Дуже схожі позиції аміаку на Чорному морі – при пропозиціях від 230 дол. США/т, FOB, трейдери оцінюють його на січень за ціною 215-218 дол. США/т, FOB. Нових продажів товару не відмічалося.

Аміачна селітра подорожчала до 175-180 дол. США/т, FOB-Балтика. На Чорному морі не було помітних продажів. Основний рух товару відбувається з Грузії в Україну по ціні, вищій за 200 дол. США/т, FOB.

Ціни на КАС в США знизились до 159-165 дол. США/т, FOB-Новий Орлеан. У Франції ціни на КАС теж знизились – 163-166 євро/т, FCA-Руан, тоді як на Балтиці виробники намагаються втримати ціни на рівні 138-142 дол. США/т, FOB.

Амофос після здешевлення на великих контрактах до 265-270 дол. США/т, FOB-Балтика повертається до нормального рівня цін. Пропозиції виробників на невеликі партії починаються з 275 дол. США/т, FOB. Російські фосфорні добрива продавались переважно в Латинській Америці. В Індію продавався останнім часом лише китайський товар. На ринку Середземного моря активність невисока.

Огляд новин міндобрив на ринку України. Основні події тижня:
  • Великі аграрні підприємства починають закупівлі добрив на весну
  • Долар продовжує знецінення, що робить імпорт привабливішим
  • Ціни на карбамід зросли, на черзі – зростання цін на КАС
  • Пропозиції цін на імпортні азотні для України зросли

З Казахстану селітра пропонується не дешевше 230 дол. США/т, DAF. Польський товар – 200 євро/т, ДАФ, Литва та Болгарія теж не дають пропозицій нижче 200 дол. США/т, DAF.

Фактично для українського ринку найдешевшими імпортними джерелами залишаються Грузія та Туреччина з цінами 225-230 дол. США/т, CFR-порти України. Болгарська селітра оцінюється також в 230 дол. США/т в портах України. Це може означати, що дешевше 7000 грн/т селітра в Україні продаватись не буде.

Український постачальник збув всі вільні обсяги селітри до кінця року. І вже пропонує продукцію на початок сезону наступного року по цінах 7100 грн/т, вагон з доставкою. Охочим отримати товар на власному складі швидше, треба звертатись до трейдерів або шукати імпорт.

Агрохолдинг АСТ оголосив тендер на закупівлю рідких добрив формул NP 10:34,NP 8:24, PK 18:18. Незважаючи на те, що перше добриво робить лише один постачальник, холдинг може купити всі добрива в різних джерелах. Зараз своєчасно купувати саме рідкі добрива, тож аналогічні тендери слід чекати від інших покупців.

Ціна карбаміду в Україні з минулого тижня – 8000 грн/т, FCA. Ще можна придбати великі обсяги вагонними нормами по ціні 8000-8050 грн/т, CPT.

Виробники виконують експортні програми для постачання в Індію. При цьому ціни експортних контрактів були набагато нижчими за внутрішні. Однак обсяги продажу – більше 100 тис. тонн. На січень ці програми вже не будуть існувати, але ціновий рівень для карбаміду зростатиме.

Долар відносно гривні продовжує знецінюватись, дешевшає євро, валюти країн сусідів відносно стабільні. Це робить привабливим лише дальній експорт, експорт з країн-сусідів непомітно ставатиме дорожчим.

Можна очікувати імпорт КАС з Тринідаду, або карбаміду із Близького Сходу вже на січень. Поки що такі операції мають долю прибутку 8-10 дол. США/т. Але якщо виробники України зафіксують ціни на азотні січень на 200 грн/т вищими, імпортери одразу почнуть контрактуватись. Питання залишається у вільних обсягах.

НПК в Україні залишаються в умовному дефіциті через низький загальний попит, зниження обсягів споживання стимулює постачальників шукати більш дешевий товар. Непропорційно завищені ціни на НПК не дають можливість сподіватись на масивні закупки в перші місяці зими.

Подорожчання селітри до 7000-7100 грн/т, СРТ з 1 листопада вже дозволяє сподіватись на те, що найнижчі ціни пройдено і трейдери зітхнули з полегшенням, адже обсяги викупленого продукту значні. При цьому, аграрії не квапляться із викупом товару, але попит активізувався, передусім на півдні.

Наразі в регіонах на складах селітру можна купити по 7400-7500 грн/т, бег/мішок. Казахська селітра в мішках в обсязі 2000 тонн імпортована для продажу на півдні. Близько 3 тисяч тонн польської селітри було завезено трейдерами на захід та на південний захід країни. В порту Миколаїв завезена та вже продана партія в 10 тис. тонн грузинської селітри.

Білоруська нітроамофоска продається по 330 дол. США/т, ДАП, це на 10 дол. США/т вище, ніж на жовтень. Цікавість трейдерів мінімальна. Імпорт з боку Греції та Туреччини очікується в грудні.

Також подорожчали NPK з Литви на 10 дол. США/т в середньому. Причина подорожчання криється у відсутності альтернатив для українського покупця. Крім того, зростають міжсезонні ризики у трейдерів, але ціна зросла, передусім, у виробників.

Азотні добрива в листопаді будуть в пріоритеті, формується попит на КАС та карбамід. Чекаємо, що ціна на ці азотні добрива зросте вже в середині листопада. Поки що перший можна купити по 6100-6200 грн/т, FCA, другий – 7200-7400 грн/т, FCA. Активний сезон для ринку закінчиться вже в 20-х числах грудня, тож для оптових закупок залишилось 45-50 днів.


Зауважимо, огляд зроблено на підставі даних з торгів та заявок на купівлю і продаж товарної онлайн-біржі КМЕ та даних аналітичної групи «Інфоіндустрія».

Для довідки: Kyiv Mercantile Exchange – новітня українська товарна онлайн-біржа. Реалізує світові стандарти біржових торгів на українських ринках сільськогосподарської, хімічної та нафто- продукції. Станом на кінець вересня, сумарний оборот торгів на Kyiv Mercantile Exchange перевищив 10,8 млрд грн.

Мінеральні добрива від виробника з

відтермінуванням оплати до 6 місяців