Трейдери звернулися до Гройсмана – через повну зупинку розмитнення добрив на півдні України

Огляд ринку мінеральних добрив

Товарна онлайн-біржа Kyiv Mercantile Exchange – КМЕ: підсумки ділового тижня (10 – 14 грудня) на ринках мінеральних добрив України та світу.

Огляд новин на світовому ринку добрив. Основні події тижня:
  • Дивний ринок – обсяги купівлі карбаміду збільшуються, а ціна падає!
  • Поступово стихає світова торгівля добривами, попереду – два тижні канікул
  • На ринку фосфорних добрив ціни стабільні при надлишку пропозиції
  • Єдиний активний ринок фосфорних добрив та NPK – Австралія та Океанія

Світовий ринок показав досить дивні тенденції в грудні. Індія купила рекордний обсяг карбаміду. Бангладеш на початку грудня теж купив 500 тис. тонн. Ще докуповує Пакистан та країни Азії, але ціни тільки знижуються і обсяги пропозиції не зменшуються. Здебільшого надлишок відчувається в Росії та у західній півкулі. При цьому, Бразилія ще не купила необхідні обсяги на весняний сезон-2019. Можна очікувати зниження ціни на карбамід на Балтиці для продаж на Захід.

Часу для роздумів у покупців все менше. Хоча вони й хочуть ціну нижче 270 дол. США/т, FOB, Балтика, але вже з 20 грудня весь торговий бізнес йде на канікули. Відновлення слід чекати тільки з 10 січня 2019 року.

NPK-добрива купуються відносно не активно, при цьому виробники спостерігають за накопиченнями надлишку товару на складах та не мають контрактів на другу половину січня. Водночас не вважають це за привід для зниження цін, адже світові ціни на калій та фосфор в 2018 році значно зросли.

Калійні добрива для України подорожчають в січні-лютому, поки що ціна зросла лише на 15 дол. США/т. Попит залишається низьким, виробники намагаються стимулювати трейдерів купувати заздалегідь. Світовий ринок реагує на попит NPK неоднозначно. Стабільно торгується ця продукція в країнах Південно-Східної Азії, Океанії, Австралії.

Огляд новин міндобрив на ринку України. Основні події тижня:
  • «Дніпроазот» рішуче запускається
  • «Азот» у Черкасах почав виробляти КАС-28 під замовлення
  • Українські трейдери намагаються боротись із припиненням розмитнення добрив на кордоні

Воєнний стан став справжньою знахідкою для чиновників та державних підприємств. Залізниця користується ним, беручи додаткові «цукерки» за вагони, суми вже неосяжно великі. За чутками, на півдні за подачу вагону можна заплатити 2500 грн. Немає як зерновозів, так і напіввагонів. Українські виробники не в змозі вчасно доставляти свою продукцію.

На кордоні з Республікою Білорусь накопичуються вагони із NPK та азотними добривами білоруського походження. Триває перевірка справжності походження добрив.

Зразки здаються на аналіз до київської лабораторії, де можуть аналізуватись від 10 до 45 днів. Єдина станція, яка пропускала білоруські NPK – станція Бахмач. Але не без аналізів, просто товар розмитнювався і йшов в Україну. Таку ж лояльність виявила чернігівська митниця. У рівненській області були випадки зупинки товару із сертифікатом походження Євро-. Наразі європейські добрива розмитнюються, хоча й довше звичайного.

На півдні України повністю зупинено розмитнення добрив. На всі добрива пропонується заплатити мито в 43%, незалежно від походження. Імпортери вивантажують свої добрива на митні ліцензійні склади в портах. При цьому надсилаються листи до Прем’єр-міністра України Гройсмана та навіть до президента Порошенка. До написання листів вже підключені уряди країн постачальників добрив.

Тим часом селітра в портах подорожчала – вже 10000-10200 грн/т, FCA, порт. З доставкою товар пропонують по 10600 грн/т, аграрії набагато активніше почали купувати продукт. Значно покращилась активність серед трейдерів.

«Дніпроазот» планує почати нормальну роботу 19-20 грудня. Завод витратив рекордну для нього суму грошей на запуск. Керівництво холдингу зібралось для оперативного вирішення проблем. Завод вже продавав свій карбамід по 11004 грн/т, наразі торгівлю зупинено.

Активні черкащани. «Азот» виробляє КАС-28 під замовлення агрохолдингів, а виробництво карбаміду збільшили до 60 тис. тонн на місяць. Ціна селітри незмінна – 11000 грн/т, CPT/склад. Попит на селітру починає зростати.


Для довідки: Kyiv Mercantile Exchange – новітня українська товарна онлайн-біржа. Реалізує світові стандарти біржових торгів на українських ринках сільськогосподарської, хімічної та нафто- продукції. За 2018 рік сумарний оборот торгів на Kyiv Mercantile Exchange перевищив 2,6 млрд грн.